İnsanlar gibi kedilerinde aşı vurulma ihtiyaçları vardır.Kedilerde hangi aşıların ne zaman vurulacağını gösteren takvime "Kedi Aşı Takvimi" veya "Kedi Aşı Karnesi" denilmektedir.Kedilere mikrop ve bakterilerden korunmak için çeşitli aşılar vurulmaktadır.Bakteri ve mikroplar kedilerimizde ölümcül hastalıklara yol açabilir.Onun için mutlaka aşı takvimini takip etmenizi öneriyoruz.

Kedi aşı takvimi, kedinizi hastalıklara karşı korumanın ve sağlıklı kalmasının en önemli yoludur. Hangi yaşta hangi aşıların gerekli olduğunu ve aşıların kedinizin sağlıklı kalmasına nasıl yardımcı olduğunu bilmek ve takip etmek zor olabilir. 

Yavru Kedilerin İhtiyaç Duyduğu Aşılar

Aşılar, evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini güçlendirecek ve patojene özgü antikorlar geliştirmesine yardımcı olacaktır. Evcil hayvanınız aşılandıktan sonra ileride yakalanacağı virüsü tanıyacak ve bağışıklık sistemi bu hastalıkla savaşmak için hazır olacaktır. 

Yavru kedilerin bağışıklık sistemleri kendilerini koruyacak kadar yeterli olmuyor ve aşı takviminin doğru belirlenmesi evcil hayvanınızın ömrünü uzatacaktır. 

Yavru kedilerin ihtiyaç duyduğu en önemli aşılar;

  • FVRCP Kombine Aşısı: Kedilerde Rinotracheitis, calicivirüs (kedi coronavirüsü) ve panleukopenia dahil birçok ölümcül hastalığın önüne geçilmesinde etkendir. 

  • Kuduz: Tükürük yoluyla evcil hayvanlara bulaşabilen ve beyin iltihabına neden olan kuduz için aşılanma gerekmektedir. 

  • Feline Lösemi (FEIV): Açık alanda dolaşan kediler, damızlık çiftliklerinde kalanlar, kan, tükürük veya diğer vücut sıvılarının değişimi ile kedi lösemisine maruz kalma riskleri daha yüksektir. 

  • Bordetella: Köpek kulübesi öksürüğü olarak adlandırılan bir köpek kulübesi veya bakımlarda aşılanmamış hayvanlara maruz kalan kedilerde genellikle bordotella aşısı olması gerekmektedir. 

Yavru Kedi Aşı Takvimi

Yavru kedilerin aşı takvimi ve uygulama zaman aralıkları;

Yetişkin Kedilerin Aşı Takvimi

1 yaşını tamamlayan her kedi artık yetişkin kedi olarak tanımlanır. Yavruluk döneminde yapılan aşıların tekrarlanması ve kedi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için aşılama yapılmaktadır. 

Düzenli olarak aşılama yaptırdığınızda veterineriniz ile görüşmeleriniz sonucu temel gereklilikte olmayan aşıları da evcil hayvanınıza yaptırabilirsiniz. Kedilerin yaşam koşulları, genel sağlık durumu ve potansiyel hastalıkları gibi detaylar hangi tür aşı olacaklarına karar verdirebilir. 

Kedi Aşı Takvimi

Kedilerin hayatları boyunca vurulması gereken aşılar ve zorunlu olarak aşı takviminde yer alan aşılara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. 

Kedi Aşıları 16 Haftadan Küçük Yavru Kediler 16 Haftadan Büyük Yetişkin Kediler Güçlendirici Tavsiyeler
Kuduz En erken 8 haftalık olan kedilerde tek doz. 1 yıl sonra da yeniden aşılanma. Yıllık tek doz ile güçlendirme aşısı. Yılda 1 veya 3 yılda bir gereklidir. Devlet düzenlemeleri ile sıklık oranı farklılık gösterebilir.
Kedi distemperi (Panleukopenia) 6 haftalıktan erken, daha sonra da her 3-4 haftada bir kez aşılama 3-4 hafta arayla 2 doz. İlk serinin son dozundan bir yıl sonra, daha sonra her 3 yılda bir doz verilebilir.
Kedi Herpes Virüsü 6 haftalıktan erken, daha sonra da her 3-4 haftada bir kez aşılama. 3-4 hafta arayla 2 doz. İlk serinin son dozundan bir yıl sonra, daha sonra her 3 yılda bir doz verilebilir.
Calicivirus 6 haftalıktan erken, daha sonra da her 3-4 haftada bir kez aşılama. 3-4 hafta arayla 2 doz. İlk serinin son dozundan bir yıl sonra, daha sonra her 3 yılda bir doz verilebilir.
Kedi Lösemi Virüsü (FeLV) 8 haftadan önce, 3-4 hafta arayla. 3-4 hafta arayla 2 doz. Her yavru kedi yılda 1 kez aşı olmalıdır. Eğer dışarı çıkmıyor ve başka kediler ile görüşmüyorsa daha fazla aşıya gerek yoktur.
Bordetella 4 haftadan önce 1 yıl arayla 2 doz Yıllık olarak

Kedilerin Aşılama Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılar kedilere belirli bir dönemde yapılması gerekmektedir, bu bağlamda dikkat edilmesi gereken en önemli kısım doğru zamanda doğru aşıların yapılmasıdır. 

Veterinerinizin dikkat etmesi gereken önemli unsurlardan biri de, aynı enjektörde farklı aşılar verilmemelidir

Hamilelik döneminde kedilere herhangi bir aşılama yapılmaz. Aşı prospektüsünde özel olarak belirtilmediği sürece hamile kedilere aşı yapılmamaktadır. Bu durum hakkında veterineriniz sizi bilgilendirecektir.  

Hakan
14.06.2022

Merhaba! Kolay gelsin. Ben, Denizli'den yazıyorum. 5 adet yavru kedimiz var. 4 adet dişi, bir adet erkek. 19 Nisan 2022 doğumlu bu kardeşler. Babam yavruların annesine ve yavrulara henüz hiç bir aşı yaptırmadı. Korkuyorum ki kedilerimize bir şey olacak. Ne yapmamız lazım. Büyükşehir belediyesinin veteriner birimine götürsek yardımcı olurlar mı? Mesajıma birşeyler yazarsanız sevinirim. Kolay gelsin..